Tradícia pečenia husí prišla na Slovensko z nemecky hovoriacich krajín, najmä Rakúska a Nemecka, kde je spojená so sviatkom Sv. Martina. Na Slovensku vznikla najmä z ekonomických dôvodov, pretože predávanie pečených husí na miestnych trhoch bolo doménou slovenských gazdiniek, ktoré si týmto spôsobom vylepšovali domáci rozpočet. Labužníci z rôznych kútov začali postupne vyhľadávať miesta, odkiaľ pochádzala najlepšia husacina (Chorvátsky a Slovenský Grob). Ďalším dôvodom pre vznik tohto zvyku bolo, že práve na juhu Slovenska s dostatkom riečok a potôčikov existovali pre chov husí ideálne podmienky.
Pečená hus
Suroviny:
1 hus cca 3 kg, soľ, rasca, 300 ml vody
Postup:
Hus umyte, osušte, dôkladne nasoľte z vonku aj z vnútra a posypte rascou. Hus položte na pekáč prsiami (hruďou) dole, a podlejte vodou (cca 3 dlc). Hus pečte v elektrickej rúre pri 200°C, v teplovzdušnej pri 180 °C a v plynovej na 4. stupni jednu hodinu na každé kilo a priebežne polievajte výpekom. (Pri 3 kg husi pečieme 3 hodiny). Keďže sme hus položili prsiami dole, v polovici pečenia hus otočte prsiami hore, pokračujte v polievaní výpekom. Dosiahneme tak rovnomerné opečenie a prsia sa nevysušia. Po upečení nechajte cca 15 min oddýchnuť, rozkrájajte a podávajte.
Dusená kapusta
Suroviny:
1 stredne veľká hlávka kapusty, 1 väčšia cibuľa, 5-6 PL kryštálového cukru, 2-3 PL tuku, 200 ml bieleho vína, 1 ČL rasce, ocot, bobkový list, soľ, voda.
Postup:
Očistenú nastrúhanú kapustu osoľte. Do hrnca dajte bravčovú masť a rascu, ktorú osmažte, pridajte kryštálový cukor, ktorý necháte skaramelizovať. Očistenú cibuľu nakrájate nadrobno, pridajte do karamelu, premiešajte, hneď pridajte tuk a opäť dobre premiešajte. Vložte kapustu, bobkový list, ocot, spolu duste 40 – 50 min, kým je kapusta mäkká. Na záver dochuťte.
Lokše
Suroviny:
3 kg zemiakov, 2 vajcia, 150 g hladkej múky, 30 g soli
Postup:
V šupke uvarené zemiaky pretlačte cez sito, pridajte soľ, 2 vajcia, hladkú múku, premiešajte. Vypracujte cesto, z ktorého urobíte valček, pokrájajte ho na kúsky a valčekom rozgúľajte lokše na hrúbku cca 2 mm a veľkosť panvice v ktorej ich budete piecť. Pečiete na suchej panvici (napríklad na palacinky), každú lokšu po upečení utriete kuchynskou utierkou aby ste zotreli múku, čo na nej zostala. Ukladajte ich na tanier a čistú plátennú utierku, každú potrite tukom z vrchnej strany, zospodu sa potrie sama od predchádzajúcej a servírujete.